Pnömokok aşısı

AddThis Social Bookmark Button

 

NEDEN AŞILANMALI?

 

Streptokokus pnömonia bakterisi ile infeksiyon ağır hastalık ve ölüme neden olabilir.

 

Beş yaşından küçük çocuklarda pnömokokal infeksiyonlar ağır hastalıklara neden olabilir.  Bu hastalıklar arasında menenjit, kan infeksiyonu ve orta kulak iltihabı mevcuttur.  Bunlar dışında zatürre, sağırlık ve beyin hasarı da söz konusu olabilir.

 

İki yaşın altındaki çocuklar en yüksek risk grubunu oluştururlar.  Pnömokok bakterisi insandan insana yakın temas ile bulaşır.  Pnömokok infeksiyonlarının tedavisi zor olabilir çünkü son dönemlerde bakteriler antibiotiklere karşı daha dirençli olmaktadırlar.  Bu nedenle infeksiyonun önlenmesi daha da önem kazanmaktadır.

 

Konjuge pnömokok aşısı menenjit ve kan infeksiyonu gibi ciddi pnömokok hastalıklarını önlemekte yardımcı olur.  Aynı zamanda bazı orta kulak iltihaplarını da önleyebilir.  Ancak kulak infeksiyonlarının birçok nedeni olduğundan pnömokok aşısı bazılarına karşı etkilidir.

 

KONJUGE PNÖMOKOK AŞISI

 

Konjuge pnömokok aşısı süt çocukları ve oyun dönemi çocuklarında önerilmektedir.  Süt çocuğu döneminde aşılananlar bu tür infeksiyonlara karşı en yüksek risk taşıdıklarında korunmuş olurlar.

 

KİMLER AŞILANMALI?

 

İki yaş altındaki çocuklar aşılanmalı.  Dört dozluk konjuge pnömokok aşısı, olağan düzen içinde, 2, 4, 6, 12-15 aylıkken yapılır.

 

Bu aylarda aşılanmamış çocuklar yine de aşılanabilirler.  Gerekli doz sayısı yaşına bağlıdır dolayısıyla doktorunuzla bu konuyu konuşun.

 

2-5 yaş arasındaki çocuklar:

Aşılanmamış ve ağır pnömokokal hastalık ile yüksek risk taşıyacak çocuklar da aşılanmalı.  Yüksek risk taşıyan çocuklar:

 • Orak hücreli anemi olanlar
 • Dalağı alınmış veya hasarlı dalağı olanlar
 • HIV/AIDS olanlar
 • Şeker hastalığı, kanser veya karaciğer hastalığı olup da savunma sistemi etkilenmiş hastalar
 • Savunma sistemini etkileyen ilaç kullananlar; ör. Kortikosteroid, kemoterapi
 • Uzun süren kalp veya akciğer hastalığı olanlar

 

Aynı zamanda, konjuge pnömokok aşısı aşağıdaki durumlarda da dikkate alınmalıdır:

 • Üç yaşın altındaki çocuklar
 • Kreşe giden çocuklar
 • Alaska ve Amerika yerlileri ile Afro-Amerikalılar

 

Doz sayısı yaşına bağlıdır dolayısıyla doktorunuzla bu konuyu konuşun.

Konjuge pnömokok aşısı diğer aşılar ile aynı zamanda uygulanabilir.

 

BAZI ÇOCUKLARA KONJUGE PNÖMOKOK AŞISI UYGULANMAMAMLI

 

Daha önce bu aşıya karşı veya bu aşı içindeki maddelere karşı hayati tehlike yaratan alerjik reaksiyon geliştiyse aşı uygulanmamalı.  Herhangi bir aşıya karşı hayati tehlike yaratan alerjik reaksiyon geliştiyse bunu doktorunuz ile paylaşın.

 

Nezle gibi hafif hastalık durumlarında çocuk aşılanabilir.  Ancak orta veya ağır derecede hasta çocuğun iyileşmesi beklenmeli.

 

KONJUGE PNÖMOKOK AŞISININ RİSKLERİ

 

Araştırmalarda bu aşının hafif derecede yan etkilerinin olduğu gösterilmiştir.

 • Aşı bölgesinde kızarıklık, hassasiyet ve şişlik (%25)
 • Ateş
 • Huzursuzluk, uykuya eğilim veya iştahsızlık

 

Şu ana kadar ciddi bir reaksiyon bildirilmemiştir.  Ancak herhangi bir ilaç gibi aşılar da ciddi sorunlara yol açabilirler; örneğin ağır derecede alerjik reaksiyon.  Bu aşının ağır derecede zarar verme veya ölüm olasılığı son derece küçüktür.

 

ORTA VEYA AĞIR DERECEDE REAKSİYON OLURSA NE YAPALIM?

 

Neye dikkat etmeliyim?

Anormal durumlara dikkat edin; örneğin ciddi alerjik reaksiyon, yüksek ateş veya anormal hareketler.

 

Ciddi alerjik reaksiyon herhangi bir aşı ile son derece enderdir.  Eğer gelişirse genelde aşı uygulamasından sonraki ilk birkaç dakika veya saat içinde gelişecektir.  Bu durumda solunum sıkıntısı, ses kısıklığı veya hırıltı, boğazda şişkinlik, yorgunluk, hızlı kalp atımı, baş dönmesi, cilt döküntüleri (kurdaşen) ve solukluk görülür.

 

Böyle bir durumda doktorunuz ile temas kurun.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile