Çocukta Nezle Tedavisi

AddThis Social Bookmark Button

nezle şuruplarına dikkat! 

 

 

Düşünülmeyecek kadar basit görünen ancak çok önemli olan nezle ilaç uygulamalarında özellikle son dönemlerde gelişen değişikliklere ve evde çocuğunuz için en doğru nezle tedavisi yaklaşımlarına göz atalım.  

 

Son günlerde nezle ilaçları hakkında yayın organlarına da epeyce yansıyan haberler birçoğunuzun kafasını karıştırmış vaziyette.  Birçok anne ve baba bana soruyorlar hangisini kullanalım? ne yapalım?  Ayrıntıları bilmeniz gerekiyor çünkü doğrusu yayın organlarına bazı bilgiler yanlış yansıdı.  Özellikle dikkat etmeniz gereken konu, psödoefedrin, dekstrometorfan, guaifenesin ve fenilefrinin içeren ilaçların altı yaş altındaki çocuklardaki etkileridir.  Nedenler:  

 1. Bu ilaçlar altı yaş altındaki grupta nezle halinde kullanılınca herhangi bir fayda sağlamamaktadır.
 2. Bu ilaçlar dozundan fazla kullanıldığında kalp ritim bozuklukları, hipertansyon, felç ve hatta ölüme bile neden olabilmektedirler.

 

Herşeyden önce faydasını görmeyeceğimiz bir tedavi uygulamanın anlamı yoktur.  Bunun haricinde bilmeden fazla doz verip çocuklarımızı ciddi anlamda etkileyebileceğimiz de söz konusudur. Parasetamol ve İbuprofen gibi ateş düşürücü ve ağrı kesicilerine gelince Amerikan Pediatri Akademisinin önerileri şunlardır:

 

 1. Altı ay altındaki çocuklarda yalnızca parasetamol içeren ilaçlar ateş ve ağrı kontrolü için doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.
 2. Altı ay üstündeki çocuklarda yalnızca parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçlar ateş ve ağrı kontorlü için doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.
 3. Aspirin ateşli hallerde çocuklarda kullanılmamalı.
 4. Bu ilaçların nezle giderici etkisi yoktur, yalnızca ağrı ve ateş üzerinde etkileri olabilir.
 5. Dozları fazla verilirse karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. 

Nezle tedavisinde sizlere daha önce önerdiğim gibi:  

 1. Çocuğunuzun burnunu ne kadar açık tutarsanız bu süreç o kadar rahat geçecektir ve bunun için serum fizyolojik veya deniz suyu kullanabilirsiniz.  İlaçlı burun spreyleri kullanmayın.
 2. Hortumlu burun aspiratörü kullanarak burundaki salgıları çekin. 
 3. Hümidifayır (humidifier) yani hava nemlendiricilerinin kullanılması burun tıkanmasının önüne geçmenizde yardımcı olur.
 4. Çocuğunuza bol sıvı verin.
 5. Bal bir yaş üstündeki çocuklara nezlede verilebilir ve birçok öksürük şurubuna üstün sonuç verir.
 6. Bol şefkat ve sabır gösterin
 7. Ateş 72 saati aşarsa veya solunum sıkıntısı olursa mutlaka doktorunuza başvurun.
 8. İki hafta geçmesine rağmen ateş olmamasına rağmen hiç bir iyileşme görmüyorsanız doktorunuza başvurun.

Umarım bu bilgilerle bu kafa karıştıran konuyu artık hep birlikte kolayca ele alırız.

 

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#2 özlem 2010-11-26 18:16 Deryalı Günler programınızı izledik ve bir kere daha işte bu bizim doktorumuz dedik.İyi ki varsınız…ÖZLEM ERASLAN Alıntı
 
 
#1 seyhan yılmaz 2010-11-22 18:08 çok teşekkürler bu bilgiler için benim kızım da çok nezle oluyor ve bu bilgiler biz çok fayda sağlıyacaktır.bıldırcın yumurtası vermemmiz zararlımı olur acaba 13 aylık kızım için Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile