Arı Sokması

AddThis Social Bookmark Button

Çoğu zaman arı sokmasının yarattığı en büyük sorun korkudur.  Bu nedenle böyle bir durumda çocuğunuz ağlarken sizin sükunetinizi korumanız önemlidir.

Şu durumlarda tıbbi yardım almalısınız:

  • Arı çocuğunuzun baş, dudak, ağız bölgesinden soktuysa.
  • Birden fazla sayıda arı sokmasına maruz kaldıysa.
  • Vücudunun herhangi bir yerinde arı sokması sonrası yüzünde, dilinde, dudaklarında şişme olursa ve/veya solunum sıkıntısı çekiyorsa.

İlk müdahale:

  • Sokma sonrası o bölgeye soğuk uygulama yapabilirsiniz.
  • Antihistaminikli merhem sürülebilir. 
  • Bal arısı sokması durumunda iğne ciltten çıkarılmalı.  Bunu tırnağınızın ucuyla küçük tek yönlü hareketlerle yapabilirsiniz.  Cımbızla çekmeyin çünkü iğneden daha fazla miktarda zehir cilde geçebilir.
  • Yabanarısı sokması halinde iğne ciltte olmaz dolayısıyla çıkarmaya çalışmayın.
  • Bal arısı sokması durumunda karbonatlı su uygulaması iyi gelir.
  • Yabanarısı sokması halinde sirke uygulaması iyi gelir.
  • Ağrı için parasetamol veya ibuprofen içeren ilacı, prospektüsündeki doz önerisine göre verebilirsiniz.

Arı sokmasına karşı ciddi alerji: 

Bir arı veya herhangi bir böcek (ör: örümcek) eğer çocuğunuzun başı dışında bir bölgeyi ısırdıysa ve buna rağmen dudağı veya dili şiştiyse, çocuğunuzun o böceğe karşı çok duyarlı olduğunu bilmelisiniz.  Böyle bir durumda gittiğiniz her yere yanınızda çocuğunuzun yaşına uygun epi-pen adındaki adrenalin iğnesi bulundurmanızda fayda var.  Bunu ülkemizde bulamayabilirsiniz.  Arı sokmasına karşı ciddi alerjisi olduğunu bildiğiniz çocuğunuzu bir arı soktuysa ve solunum güçlüğü söz konusuysa, kaleme benzer epi-pen'in kapağını çıkarıp iğneli ucunu, vücudunun kaslı bir bölgesine sertçe bastırırsınız.  Bu durumda otomatik olarak epi-pen'in içinden iğne çıkar ve kas içine adrenalin püskürtür.  Bunu uyguladıktan sonra hızla ambulans çağırmalısınız veya en yakın acil servise gitmelisiniz.

Dr. Gökhan Mamur

Yorumlar  

 
#2 Dr. Gökhan Mamur 2010-01-22 14:56 Merhaba Bahriye Hanım,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Desteğinizin devamını bekliyorum, sağolun. Arı alerjisi için kan testi var. Genelde yoğun bir aile hikayesi yok ve şu ana kadar arı nedeniyle bir sorun yaşanmadıysa yapılması şart değildir. Arı sokması sonrası ağız, dudak, dil, solunum yollarında şişlik veya sıkıntı olursa, o zaman mutlaka bunun gibi tedbirler alınmalı. Görüşmek üzere!
Alıntı
 
 
#1 bahriye 2010-01-22 10:58 Gökhan bey,
Ellerinize sağlık, bu güzel site tüm anne babalara hayırlı olsun. Uzun zamandır hazır olmasını bekliyorduk, bir solukta okudum yazılarınızı.
Kızım Defne 3 yaşında ve alerjik bir çocuk (süte, yumurtaya vs alerjisi var), bu durumda tedbir olarak arı alerjisi de var mı diye test ettirmemizi önerir misiniz, böyle bir test alerji testleri arasında yer alıyor mu?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile